Real Tennis (Pravý tenis) – Něco z historie tenisu
Jedna z mála her, která je někdy nazývána „sport králů“ – to je originální a původní halový raketový sport, ze kterého vznikla dnes moderní hra travnatého tenisu – lawn tennis (obvykle nazývaného jen tenis). Ve spojených státech to znají jako kurtový tenis – court tennis dříve také královský tenis – royal tennis v Anglii a Austrálii a courte-paume (volně v překladu ruční dvorec) ve Francii (referuje ke starší hře bez raket, předchůdce moderní házené a raketových her)
Pojem real tennis – pravý tenis byl poprvé použit žurnalisty v polovině 20. století, aby odlišil dávnou hru od moderního travnatého tenisu (i když dnes se zřídka hraje travnatý tenis na trávě, s výjimkou několika privátních klubů jako je Wimbledon). Pravý tenis stále hrají nadšenci na cca 48 existujících kurtech ve Velké Británii, Austrálii, Spojených Státech a převážně Francii. Tento sport je podporován a veden různými organizacemi ve světě.
Skóre, pomůcky, kurt, chování:
Pravidla jsou hodně podobná s travnatým tenisem (lawn tennis – dále jen tenis), skóre se počítá po 15-ti s výjimkou 40, které bylo zkráceno ze 45-ti. Hráč potřebuje 6 her, aby vyhrál set, ovšem bez potřeby zvítězit o dvě hry. Na některých turnajích se hraje v setu na 9 her a hráč potřebuje dva vítězné sety ze tří. Na velkých turnajích potom tři vítězné sety z pěti.
Tradičně ručně vyráběné bílé míčky, které mají přes korkový základ ručně přešívanou těžkou bavlněnou látku, získaly postupem času i opticky žlutou barvu pro lepší viditelnost. Tyto míčky mají samozřejmě nižší odskoky, než tradiční míče na tenis, protože jsou cca o 20 gramů težší než klasické míče. Jen dvě firmy se dnes zabývají jejich výrobou, jedna ve Velké Británii a druhá ve Spojených Státech.
Budovy, kde se nacházejí kurty, mají vysoké obloukové stropy (známé jako penthouse) a stěny prosklené ze tří stran, odkud diváci mohou sledovat hru. Kurty samotné jsou velice asymetrické, každý roh je jiného tvaru, stejně jako každá strana je jiná než ta druhá.
Hra začíná servisem, vždy pouze z jedné strany a dobrý servis se musí před dopadem do vyznačeného pole dotknout penthousu (vlevo nad podávajícím). Jinak pravidla mohou být komplexnější. Když třeba míček dopadne dvakrát na straně podávajícího, bod ztracený není, místo toho na místě dopadu je zahlášen “chase” a později ve hře má hráč šanci z přijímajícího konce odehrát “chase” zpět tak, že druhý dopad míče na zem musí být dále od sítě, než ten původní. Těžké míče získávají často po odrazu od zdi nečekanou rotaci, takže pro dobrý “chase” je třeba použít spodní rotaci, aby míč po odrazu od zdi letěl prudce dolů. Další změna šancí při hře může nastat po trefení okna v penthousu – to je vlastně podstatou hry. Největší z takových oken se nachází za podávajícím a ten se ho vlastně snaží ubránit od trefy soupeře.
Díky váze míčku, malým raketám a potřebě ubránit zadní část kurtu, se spousta tenisových strategií nedá provádět. Např. hrát topspinem nebo způsobem servis a volej je, stručně řečeno, neefektivní.
Kdyby jste se rozhodli si tento pravý tenis zahrát, je to běh na dlouhou trať. Když se před léty zeptali světového šampiona Chrise Ronaldsona, profesionála a hráče Royal tennis Court v Hampton Court Palace v Londýně, odpověděl, že to trvá cca 2 roky, než můžeš být považován za “absolutně beznadějného” hráče.
Zdroj: Wikipedia a tennisbookshop.com